Leon jatkaa Jyväskylässä!

//

Leon jatkaa Jyväskylässä!

Erinomaisia uutisia kesäkuun kynnyksellä: Hienon debyyttikauden JBA-paidassa pelannut Leon Öunap (19v/187cm) jatkaa Jyväskylässä myös kaudella 26-27!

Tapiolan Hongan kasvatti palasi Suomeen neljän Meksikossa vietetyn vuoden jälkeen, ja oli heti ensimmäisellä kaudellaan sarjan tehokkaimpia kotimaisia niin pisteissä (14,6), levypalloissa (6,6), koriinjohtavissa syötöissä (4,3) kuin myös pallonriistoissa (2,4).

Coach Tupamäki:

Erittäin hieno juttu, että Leon halusi jatkaa kehityskaarensa rakentamista täällä, nuorella miehellä on katto korkealla ja matka vasta alussa.

Leon on monipuolinen, kokoisekseen erinomainen levypallopelaaja, poikkeuksellisen hyvä pallonriistoissa ja omaa monipuolisen arsenaalin viimeistellä korin läheisyydestä. Heiton nopeuttaminen ja pelinjohtaminen ovat työlistan isoimmat asiat, Leonilla on kaikki elementit olla tulevaisuudessa korinteon lisäksi poikkeuksellisen hyvä puolustaja.”

Leon Öunap:

”Päätin jäädä JBA:han monesta eri syystä. Koko valmennusstaffi on todella laadukas, ja fysiikkavalmennuksesta, fyssareilta ja joukkueen lääkäriltä saamani tuki on ollut todella tärkeää kehittymiselleni urheilijana sekä sille, että pysyin lähes koko kauden ehjänä.

Tykkään myös todella paljon seuran kulttuurista. Joukkuekaverit ovat ottaneet minut hyvin vastaan, ja nautin siitä, että saan harjoitella ja pelata heidän kanssaan päivittäin. Jyväskylään jäämistä vahvisti myös opiskelupaikan saaminen Jyväskylän yliopistosta.

Ensi kauteen lähden todella hyvillä fiiliksillä. Joukkue ei paljon muutu viime kaudesta, ja saamme vielä pari pelaajaa lisää. Kilpailullisuus treeneissä tuleekin varmasti kasvamaan entisestään – samoin joukkueen taso peleissä. Olen innoissani lähdössä kesällä kehittymään ja siitä kohti uutta kautta!”

Kauden 26-27 Kausikortit myynnissä NYT, hanki omasi ! 
jba.fi/kausikortit